Czym są meta tagi? – Metadane strony

InnovaSEO.PL E Definicje E Czym są meta tagi? – Metadane strony
11/08/2023

Czym są meta tagi? – Metadane strony

Meta tagi, zwane również metadanymi lub metatagami, to elementy kodu HTML wykorzystywane do opisu zawartości danej strony internetowej. Są one niewidoczne dla użytkowników, ale odgrywają ważną rolę w procesie indeksowania i wyświetlania stron przez wyszukiwarki internetowe.

Rodzaje meta tagów

Istnieje kilka rodzajów meta tagów, z których każdy pełni inną funkcję:

  • Meta title – jest to tytuł widoczny na pasku przeglądarki oraz w wynikach wyszukiwania. Powinien być krótkim i treściwym podsumowaniem tematu strony.
  • Meta description – służy do przedstawienia krótkiego opisu zawartości strony. Jest ona często wykorzystywana jako fragment tekstu przy wyświetlaniu wyników wyszukiwań.
  • Meta keywords – kiedyś popularna forma oznaczania słów kluczowych powiązanych ze stroną. Obecnie nie ma już większego znaczenia dla SEO.
  • Meta robots– określa jak roboty wyszukiwarek mają traktować daną stronę (np. czy mogą ją indeksować).

Znaczenie meta tagów dla SEO

Meta tagi są ważnym elementem optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Poprawnie wypełnione i dostosowane do treści strony mogą przyczynić się do jej lepszego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Meta title i description

Tytuł oraz opis zawarte w meta tagach powinny być atrakcyjne, ale jednocześnie odzwierciedlać tematykę danej strony. Powinny również zawierać słowa kluczowe, które użytkownicy wpisują najczęściej przy szukaniu informacji związanych z danym zagadnieniem.

Meta keywords

Jak już wspomnieliśmy, obecnie nie ma większego znaczenia dla SEO. Niektóre wyszukiwarki nawet ignorują ten rodzaj metatagu ze względu na nadużywanie go przez webmasterów.

Meta robots

Dzięki ustawieniom określonym w tym metatagu możemy kontrolować to, jak roboty indeksują naszą stronę. Możemy np. wykluczyć ją z indeksowania lub ustawić tak, aby tylko część jej treści była widoczna dla robotów (np. gdy chcemy ukryć pewne sekcje przeznaczone tylko dla użytkowników).

Jak poprawnie używać meta tagów?

Aby meta tagi były skuteczne, muszą być poprawnie wypełnione i dostosowane do treści strony. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, których należy przestrzegać:

  • Unikaj powtarzania tych samych słów kluczowych we wszystkich metatagach.
  • Nie wpisuj nieistotnych lub fałszywych informacji – może to negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony.
  • Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej długości tytułu oraz opisu (odpowiednio około 60-70 znaków dla tytułu i 150-160 znaków dla opisu).

Zakończenie

Meta tagi są ważnym elementem SEO, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący o pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania. Warto pamiętać również o innych aspektach takich jak jakość zawartości czy linkowanie wewnętrzne. Dlatego też warto zadbać o kompleksowe podejście do procesu tworzenia i promocji swojej witryny internetowej.