Co to jest HTML? – Język znaczników

InnovaSEO.PL E Definicje E Co to jest HTML? – Język znaczników
12/05/2023

HTML – język znaczników, który zmienił internet

Jednym z najważniejszych elementów tworzenia stron internetowych jest HTML. Jest to skrót od angielskiego terminu „HyperText Markup Language”, czyli w wolnym tłumaczeniu „język hipertekstu i znaczników”. Choć może brzmieć nieco abstrakcyjnie dla osób spoza branży IT, to właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się interaktywnymi i funkcjonalnymi witrynami online.

Początki HTML

Pierwsze kroki w rozwoju tego języka zostały poczynione już w latach 80., gdy Tim Berners-Lee stworzył prototyp systemu WWW (World Wide Web). Wraz z jego powstaniem pojawiła się potrzeba opracowania standardowego sposobu opisywania treści na stronach internetowych. Tak narodziło się HTML, które stopniowo ewoluowało i dostosowywało do nowych wymagań technologicznych.

Dziś mamy do czynienia z piątą odsłoną tego języka – HTML5. Zawiera on wiele udogodnień oraz nowe możliwości programistyczne, co pozwala na jeszcze większą swobodę przy projektowaniu stron www.

Budowa dokumentu HTML

Każdy plik napisany w tym języku musi mieć określoną strukturę, aby przeglądarka internetowa mogła go poprawnie wyświetlić. Na początku dokumentu znajduje się tzw. deklaracja typu dokumentu (ang. Document Type Declaration), która informuje o wersji HTML użytej do napisania kodu.

Następnie mamy sekcję , gdzie umieszczane są metadane – czyli informacje dla przeglądarek i robotów wyszukiwarek, takie jak tytuł strony, słowa kluczowe czy opis treści na stronie.

W części głównej () zawarte są wszystkie elementy widoczne dla użytkownika końcowego – teksty, obrazy, formularze itd., które zostały odpowiednio sformatowane za pomocą znaczników HTML.

Znaczniki HTML

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, język ten składa się z hipertekstu oraz znaczników. Hipertekst to nic innego jak odnośniki między różnymi elementami tekstu lub grafikami na stronie www. Natomiast znaczniki pełnią rolę wskaźników określających rodzaj danego fragmentu tekstu lub jego funkcję np.: nagłówek (

), akapit (

), lista punktowana (