Co to jest crawler? – Robot indeksujący

InnovaSEO.PL E Definicje E Co to jest crawler? – Robot indeksujący
12/10/2023

Crawler – niezbędny element w świecie wyszukiwarek internetowych

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak to możliwe, że po wpisaniu frazy w wyszukiwarce natychmiast otrzymujemy tysiące wyników? Albo dlaczego nasza strona internetowa jest widoczna dla użytkowników na całym świecie? Odpowiedzią na te pytania jest crawler – robot indeksujący. W dzisiejszych czasach bez tego narzędzia trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie sieci i dostęp do informacji. Co dokładnie kryje się za tym tajemniczym terminem? Zapraszamy do lektury!

Definicja crawlera

Crawler (ang. web crawler lub spider) to program komputerowy służący do przeszukiwania stron internetowych oraz zbierania danych zawartych na nich. Jest on jednym z podstawowych składników algorytmu działającego w większości popularnych wyszukiwarek takich jak Google czy Bing.

Działanie crawlera polega na automatycznym odwiedzeniu kolejnych adresów URL i pobraniu ich treści, a następnie przechodzeniu dalej przez linki znajdujące się na danej stronie. Dzięki temu procesowi roboty są w stanie znaleźć nowe witryny oraz aktualizować już istniejącą bazę danych.

Jak działa crawler?

Robot indeksujący działa w oparciu o algorytm, który określa kolejność odwiedzanych stron oraz sposób ich przeszukiwania. W pierwszej kolejności crawler pobiera treści ze strony głównej i analizuje jej kod źródłowy w poszukiwaniu linków do innych podstron.

Następnie przechodzi na te adresy URL i powtarza ten proces aż do momentu osiągnięcia maksymalnego poziomu zagnieżdżenia lub braku nowych linków. Dzięki temu robot jest w stanie dotrzeć do większości dostępnych witryn internetowych.

Zastosowanie crawl