Co to jest cloaking? – Ukrywanie treści przed botami

InnovaSEO.PL E Definicje E Co to jest cloaking? – Ukrywanie treści przed botami
12/01/2023

Cloaking, czyli ukrywanie treści przed botami to jedna z najbardziej kontrowersyjnych praktyk stosowanych w SEO. Polega ona na wyświetlaniu różnej zawartości strony dla użytkowników i robotów wyszukiwarek. Jest to działanie niezgodne z wytycznymi Google i może skutkować karą w postaci obniżenia pozycji lub nawet usunięcia strony z wyników wyszukiwania.

Istnieje wiele powodów, dla których webmasterzy decydują się na cloaking. Jednym z nich jest próba osiągnięcia lepszych wyników w rankingach poprzez pokazanie botom innej treści niż tym, którzy odwiedzą stronę. Innym motywem jest chęć ukrycia informacji przed konkurencją lub ochrona poufnych danych.

Jedną ze sposobności do użycia cloakingu są tzw. doorway pages (strony-pułapki). Są to specjalnie przygotowane pod kątem słowa kluczowe strony, które mają za zadanie przekierować użytkownika na właściwe miejsce po kliknięciu linku w wynikach wyszukiwania. Dla bota jednak ta sama strona będzie prezentować zupełnie inną zawartość – bogatszą w słowa kluczowe i mniej wartościową dla użytkownika.

Kolejną metodą stosowaną przez niektóre witryny jest dynamicznego generowanie treści oparte na adresie IP odwiedzającego. W ten sposób boty otrzymują treść zgodną ze swoimi wytycznymi, a użytkownicy widzą inną wersję strony.

Cloaking jest również często stosowany przez witryny oferujące nielegalne lub szkodliwe dla komputera zawartości. Dzięki temu mogą one uniknąć kontroli i pozostać na wysokich miejscach w wynikach wyszukiwania.

Jednakże Google bardzo surowo traktuje takie praktyki i regularnie aktualizuje algorytmy, aby wyłapywały cloakingowe strony i karane były odpowiednio. Niektóre firmy specjalizują się nawet w odnajdywaniu stron stosujących tę metodę i zgłaszaniu ich do Google.

W przypadku ujawnienia używanie cloakingu może skutkować usunięciem całej domeny z indeksu oraz utratą zaufania ze strony użytkowników. Ponadto, jeśli dana firma zajmuje się SEO dla klientów, to jej reputacja także zostanie poważnie nadszarpnięta.

Podsumowując, choć ukrywanie treści przed botami może przynosić krótkotrwałe korzyści w postaci lepszych pozycji w rankingach, to jednak wiąże się z ryzykiem kary od Google oraz negatywnym wpływem na reputację marki. Zaleca się więc unikać tej praktyki i stawiać na uczciwe metody promocji online oparte na wartościowej i unikalnej treści. Pamiętajmy, że długofalowy sukces w SEO zależy od budowania zaufania zarówno u użytkowników, jak i wyszukiwarek.