Co to jest canonical? – Wpływ na indeksację

InnovaSEO.PL E Definicje E Co to jest canonical? – Wpływ na indeksację
11/26/2023

Canonical – co to jest i jaki ma wpływ na indeksację?

W dzisiejszych czasach, kiedy internet stał się nieodłączną częścią naszego życia, coraz większą uwagę przykładamy do pozycjonowania stron w wyszukiwarce. Jednym z ważnych czynników wpływających na widoczność strony w wynikach wyszukiwania jest canonical. Co to dokładnie oznacza i jakie znaczenie ma dla procesu indeksacji? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Czym jest tag canonical?

Kanoniczny adres URL (ang. Canonical URL) lub po prostu tag canonical, służy do określenia preferowanego adresu danej strony przez właściciela witryny. Jest on wykorzystywany głównie w celu uniknięcia problemów z duplikowaniem treści oraz poprawienia jej widoczności w wynikach wyszukiwarek.

Dzięki temu narzędziowi możemy jednoznacznie określić, która ze stron powinna być uważana za oryginalną i wartościową dla użytkowników oraz robotów Google. W praktyce oznacza to, że jeśli mamy dwie podobne lub identyczne strony na swojej witrynie, ale dostępne są one pod różnymi linkami – jeden z nich zostanie wybrany jako kanoniczy a drugi będzie traktowany jako duplikat.

Jak tag canonical wpływa na indeksację strony?

W przypadku, gdy mamy wiele stron z podobną lub identyczną treścią, Google może mieć problem z określeniem która jest oryginalna i wartościowa dla użytkowników. W takiej sytuacji algorytm wyszukiwarki musiałby wybrać jedną ze stron do pokazania w wynikach – co mogłoby być niekorzystne dla naszej witryny.

Dzięki użyciu tagu canonical, możemy uniknąć tego typu problemów. Określając preferowanego linka do danej strony, informujemy roboty Google o tym, że ta konkretna wersja powinna zostać uwzględniona przy procesie indeksacji oraz prezentowana w wynikach wyszukiwania.

Kiedy należy używać tagu canonical?

Najczęściej stosuje się go w przypadkach:

  • Gdy mamy kilka kopii tej samej zawartości dostępnych pod różnymi adresami URL (np. www.example.com/strona1.html oraz example.com/strona1.html)
  • Gdy korzystamy z systemów CMS generujących dynamicznie adresy URL (np. kategorie produktów czy paginacja)

Jak poprawnie ustawić kanoniczy adres URL?

Aby skorzystać z zalet jakie daje nam ten narządzie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Tag canonical powinien być umieszczony w sekcji nagłówkowej (ang. head) strony.
  • Kanoniczny adres URL musi odnosić się do tej samej domeny co dana strona – nie może to być inna witryna lub subdomena.
  • Nie jest możliwe ustawienie tagu canonical dla stron spoza naszej witryny.

Czy warto korzystać z tagu canonical?

Odpowiedź brzmi: tak! Warto zadbać o poprawne ustalenie kanonicznego adresu URL dla swoich stron, ponieważ pozwala on na uniknięcie problemów z duplikowaniem treści oraz wpływa pozytywnie na widoczność i pozycjonowanie naszej witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu narzędziowi możemy mieć większą kontrolę nad tym, jak Google indeksuje nasze strony i prezentuje je użytkownikom internetowych.

Zakończenie

Jak widać, tag canonical ma duże znaczenie dla procesu indeksacji stron przez roboty Google. Umożliwia nam wybór preferowanego linka do danej zawartości oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów ze zdublowanymi treściami. Pamiętajmy więc o jego prawidłowym stosowaniu, aby nasza witryna mogła osiągnąć jak najlepsze wyniki w wyszukiwarce.